Haber

Şehit Teğmen Caner Gönyeli KKTC’de 2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı başladı

Şehit Teğmen Caner Gönyeli Doğu Akdeniz’de, KKTC hava sahası, karasuları ve ana karada Türkiye’nin arama kurtarma bölgesi içindeki uluslararası sularda gerçekleştirilen 2023 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı başladı.

Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Osman Aytaç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Karargahında tatbikata ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Tümgeneral Aytaç, “zamana karşı yarış” olarak tanımladığı arama kurtarma çalışmalarının profesyonel personel, iyi organizasyon, yakın koordinasyon ve işbirliği gerektirdiğini belirtti.

Tümgeneral Aytaç, KKTC’nin ilan edilen egemenlik alanı, 12 mil karasuları ve havalimanının arama kurtarma alanı olduğunu belirterek, KKTC arama kurtarma ekiplerinin 2002 yılından bu yana 112 arama kurtarma görevi gerçekleştirdiğini belirtti.

Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Davet Tatbikatının bu yıl 19’uncu kez düzenleneceğini belirten Aytaç, tatbikatın amacının “arama kurtarma unsurlarının koordinasyon ve işbirliği yöntemlerini geliştirmek, arama kurtarma konusunda eğitim vermek” olduğunu söyledi. İnsani yardım operasyonları çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC arasındaki iş birliğini test etmek.” Olarak listelenmiş.

Tatbikatın kara ve deniz olmak üzere iki faz ve üç senaryoda gerçekleştirileceğini belirten Aytaç, şöyle konuştu:

“Arama kurtarma operasyonu insan hayatını doğrudan ilgilendirdiği için zamana karşı, yaşamla ölüm arasında bir yarış olarak yürütülmelidir. KKTC, vatanı Türkiye Cumhuriyeti unsurlarıyla gönül ve amaç birliği içinde, Gece-gündüz, karasularında veya uluslararası sularda, her yerde, her an her ortamda arama yapıyor, “Kurtarma operasyonlarını gerçekleştirmeye hazır.”

Toplantı sonunda Şehit Teğmen Caner Gönyeli’nin eşi Nükhet Gönyeli’ye Tümgeneral Aytaç ve Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet Kendir tarafından hatıra objesi takdim edildi.

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, KKTC üyelerinin de yer aldığı tatbikata Azerbaycan, Cibuti, Filipinler, Kosova, Katar, Libya ve Sudan’dan askeri çalışanların gözlemci olarak katıldığı bildirildi. ve sivil kurum ve kuruluşlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu